Лабораторен магнитен сепаратор LSV
Мощният магнитен сепаратор LSV, оборудван с изключително силен магнитен цилиндър, е по-малка (но напълно функционална) версия на многостепенния магнитен цилиндър VMSV. LSV се използва за непрекъснато и автоматично отделяне дори на много малки (дори около 30 микрона) и слабо магнитни частици (напр. магнитна неръждаема стомана или някои видове парамагнитни минерали) в лабораторни условия.
Лабораторен магнитен сепаратор - конструкция
Този изключително мощен, но компактен и модулен магнитен сепаратор се състои от вибрационно захранващо устройство и чифт ролки. Задвижващата ролка е магнитна (с регулиране на скоростта на въртене според естеството на почиствания материал и оперативните нужди), а задвижваната ролка е немагнитна. Тази двойка ролки е свързана една с друга чрез много тънка, но изключително издръжлива транспортна лента, изработена от кевлар или стъкло-тефлон. Предлага се и във версии с незалепващо покритие или за хранително вкусовата промишленост. Магнитното поле на магнитния цилиндър достига максимална височина от около 10 mm. и затова е препоръчително височината на материала, транспортиран върху лентата, да не надвишава 5 mm. Въпреки това, за максимална ефективност препоръчваме височина до 2 mm.
Как функционира лаборатореният магнитен сепаратор?
С помощта на вибрационно захранващо устройство, материалът се разстила и равномерно пада върху транспортната лента. Магнитните метални примеси се улавят от магнитното поле на цилиндъра и се пренасят извън неговата ос в контейнера за феромагнитни примеси. Почистеният (т.е. немагнитен) материал пада под действието на гравитацията в контейнера за чиста продукция, който се намира под задвижващата ролка. Благодарение на специален разделител за разделяне на потоците от магнитен и немагнитен материал (регулируем както ъглово, така и аксиално), е възможно да се отдели и трета фракция от почиствания материал. Той се намира между чист материал и феромагнитни замърсители (т.е. това е слабо магнитен материал, частично замърсен с Fe частици). Процесът на сепариране може при необходимост да се повтори, тъй като както чистият материал, така и частично замърсеният материал, както и уловените феромагнитни частици, се намират в отделни контейнери под конвейерната лента (трябва да се помни, че LSV - като изключително силен магнитен сепаратор - може да улови, например, дори парчета пластмаса, гума, камъни или дърво, замърсени с железни оксиди, и следователно неговата роля в лабораторните тестове и оценка на обработените материали е незаменима).
Неразделна част от този специален магнитен сепаратор е бункер с вграден вибриращ питател, чиито размери съвпадат точно с ширината на транспортната лента. С помощта на вибрационния контролер може да се настрои предварително оптималното дозиране на материала върху транспортната лента. Магнитната ролка LSV е оборудвана с устройство за лесно регулиране на оптималното натягане на транспортната лента. Моторът на задвижващата ролка е оборудван с честотен регулатор, така че скоростта на транспортната лента може да се регулира според нуждите.
Лабораторният магнитен сепаратор с висока индукция е предназначен за най-взискателните индустриални клиенти, изискващи отделяне дори на най-фините феромагнитни примеси. В случай на използване на изключително тънки транспортни ленти, изработени от кевлар или стъкло-тефлон, максималният размер на частиците, които влизат в контакт с този сепаратор, не трябва да надвишава 5 мм. По-големите частици могат да повредят тънките транспортни ленти много бързо (за по-големи фракции от метални замърсители или самия материал могат да се използват по-дебели транспортни ленти, но те намаляват магнитната ефективност на този специален сепаратор).
Предимства на лабораторният магнитен сепаратор
Благодарение на качеството на материалите, използвани в производството на магнитния цилиндър (набор от изключително силни NdFeB магнити в комбинация със специални стоманени шайби, много тънка, но много издръжлива кевларова или стъклено-тефлонова транспортна лента), този първокласен сепаратор е в състояние да постигне повърхностна магнитна индукция до 21 000 G. Това е стойност, с която досега са можели да се похвалят само електромагнитните сепаратори. От друга страна, трябва да се има предвид, че от гледна точка на практическото използване на магнитен цилиндър не е толкова важна стойността на постигнатата магнитна индукция, а главно плътността на магнитните полюси, тъй като LSV често намира своето приложение за улавяне на малки феромагнитни частици. Ако разстоянията между магнитните полюси бяха твърде големи (за да се постигне максимална магнитна индукция), много силното магнитно поле, създадено по този начин, би било неизползваемо за улавяне на малки замърсители, тъй като магнитните частици биха се плъзнали между магнитните полюси, които са твърде далеч един от друг. Следователно, в комбинация с много плътна поляризация, оптималната стойност на магнитната индукция върху повърхността на цилиндъра е около 11 000 G (за постигане на максимално улавяне дори на много малки феромагнитни частици).
В кои индустрии ще намерят своето приложение многостепенните магнитни цилиндри?
Постоянният многостепенен магнитен сепаратор се използва главно в хранително-вкусовата промишленост (напр. при окончателното почистване на месо и костно брашно или сол от солни мини), във фармацевтичната промишленост, при рециклирането на електронрн скрап (напр. при отстраняване на нежелани слабо магнитни примеси от неръждаема стомана), леярство (почистване на леярски пясъци), в стъкларската и керамичната промишленост (отделяне на нежелани магнитни примеси от кварцов и стъклен пясък, каолин, варовик, глина).
Освен това в химическата промишленост (пречистване на пигменти), в производството на огнеупорни материали (пречистване на огнеупорни материали, шамот, абразиви и др.), а също и в добива и обработката на суровини и минерали (класическото приложение е в обогатяване и пречистване на фелдшпати, манган, пегматит, боксит, магнезит, титан, ставролит, хематит, барит, бентонит, поташ, кварц, диаманти, редкоземни елементи, например бор, злато, скандий, желязна руда, талк, циркон и много други).
Модели и разновидности:
LSV |
|